Rusya-Ukrayna canlı güncellemeleri: İngiltere ordusu, Rusya’nın ‘tüm cephelerde durduğunu’ söyledi

ABD’li yetkililere göre, Başkan Volodymyr Zelenskyy liderliğindeki Ukraynalılar “sert bir direniş” sergilerken, Rus kuvvetleri Ukrayna’yı çeşitli yönlerden itme girişimlerini sürdürüyor.

Saldırı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “özel askeri operasyon” ilan ettiği 24 Şubat’ta başladı.

Komşu Belarus’tan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e doğru hareket eden Rus kuvvetleri, direnişe rağmen son günlerde şehir merkezine yaklaştı. Çoğu sivil binalara yönelik ağır bombardıman ve füze saldırıları, Kiev’in yanı sıra Kharkiv ve Mariupol gibi büyük şehirlerde devam ediyor. Rusya ayrıca bu hafta ilk kez batı şehirlerini bombalayarak Lviv’i ve Polonya sınırına yakın bir askeri üssü hedef aldı.

Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa’daki ülkelerden gelen ve Putin’in yanı sıra Rus ekonomisini hedef alan yaptırımlarla karşılandı.

Biden Cuma günü Çin Devlet Başkanı Xi ile görüşecek

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden’in Cuma günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile diğer konuların yanı sıra “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı” hakkında konuşacağını söyledi.

İkili, Rusya’nın işgalinin başlamasından bu yana ilk kez konuşacak ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın bu hafta başlarında Çinli mevkidaşı ile Roma’da yedi saatlik yüz yüze görüşmesini takip ediyor.

ABD, Moskova’ya askeri teçhizat ve diğer yardımlarla yardımcı olabileceği endişeleriyle Çin’e yönelik uyarılarını artırıyor.

İngiltere ordusu, Rusya’nın ‘tüm cephelerde durduğunu’ söyledi

İngiltere Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “tüm cephelerde büyük ölçüde durduğunu” söyledi.

Bakanlık, Twitter’da yayınlanan bir güncellemede, “Rus kuvvetleri karada, denizde veya son günlerde çok az ilerleme kaydetti ve ağır kayıplar vermeye devam ediyor” dedi.

Güncelleme, Ukrayna direnişinin “sağlam ve iyi koordineli olmaya devam ettiğini” söyledi.

Bakanlık, “Tüm büyük şehirler de dahil olmak üzere Ukrayna topraklarının büyük çoğunluğu Ukrayna’nın elinde kalıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.