Ukrayna savaşa ne kadar dayanabilir?

CNN) Başkan Vladimir Putin’in geçen ay Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana karşılaştığı tüm sürprizler arasında belki de en büyüğü Rusya’nın henüz hava üstünlüğü kazanmamış olmasıydı.
Kağıt üzerinde, Rusya’nın askeri gücü, hızlı kara zaferlerinin yanı sıra, Rus hava kuvvetlerinin gökyüzünün kontrolünü hızla ele geçirmesi gerektiğini ima ediyor. Çatışmaya girerken, Rusya’nın Ukrayna’nın 132’sine giden 1.391 uçağı – Kiev’in 55’ine 948 helikopterle tamamlandı – Putin’e Ukrayna’nın direnişini ortadan kaldırmak için gereken hava hakimiyetini henüz vermedi. Rusya’nın 45,8 milyar dolarlık toplam savunma bütçesi, komşusunun neredeyse 10 katı.

Eski hava kuvvetleri personelinden hükümet yetkililerine kadar uzanan uzmanlar, Rusya’nın başarısızlığının, Moskova’nın yetersiz hazırlıklarının, Ukrayna’nın istihbaratına dayalı kaynakların akıllıca kullanılmasının ve Batılı müttefiklerin Ukrayna’ya hedeflenen silah bağışlarının bir kombinasyonuna bağlı olduğuna inanıyor.

Estonya’nın eski komutanı General Riho Terras, “Anladığım kadarıyla, Ruslar onları yok etmeden önce uçakları havaalanlarından hareket ettirerek, saldırılar öncesi istihbarata dayanarak hava kuvvetlerinin büyük bir bölümünü kurtarabildiler” diyor. Savunma Kuvvetleri.

Freeman Hava ve Uzay Enstitüsü’nde araştırma görevlisi ve Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde eski subay olan Sophy Antrobus, savaşın ilk aşamalarında Ukrayna’nın şu anda temettü ödeyen akıllı adımlar attığını kabul ediyor.
“Rus uçaklarını düşürebilecek tüm kaynaklarını dağıtmamakla akıllıca davrandılar. Bu muhtemelen Rusya’yı yanlış bir güvenlik duygusuna soktu ve Ukrayna, müttefiklerden takviyeler geldiğinde havasını savunmaya devam edebildi. ,” diyor.
Bu takviyeler arasında Ukrayna’nın bugüne kadar kullandığı S-300 uçaksavar sistemleri, Stingers ve Javelin füzeleri yer alıyor. Bu tür füze sistemlerinin varlığı, Ukrayna için dramatik bir yükseltmeye işaret ediyor.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli üyelerinden Temsilci Mike McCaul, CNN’e Rus yapımı S-300’lerin ABD’nin Ukrayna’ya da gönderdiği Stinger füzelerinden “daha yüksek irtifa” kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.
“S-300’ler yüksek irtifa — bir nevi bizim Patriot füze bataryamız — uçaksavar sistemimiz. Ülkede olmaları ve daha fazlasının gelmesi çok etkili olacak.” Bu füze sistemleri etkili olsa da, Ukrayna’nın hem havada hem de yerde Rusya’yı ne kadar süre geride tutabileceği konusunda hala bir soru işareti var.

Rusya için yüksek risk
Rusya’nın ordusunun çok daha büyük olduğu, NATO’nun doğrudan müdahil olmaya veya uçuşa yasak bölge kurmaya isteksiz olduğu ve savaş uzadıkça Ukrayna’nın ölümcül silahlar sağlamak için müttefiklerine daha fazla güveneceği gerçeği devam ediyor.
Ne kadar süreceği, kısmen Putin’in çatışmayı kazanmak için ne kadar harcamaya istekli olduğuna ve Rus güçlerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklemek için kullandığı taktikleri ülkesinin iç savaşında isyancılara karşı tekrarlamak isteyip istemediğine bağlı. Antrobus diyor.
“Halep’i taklit etmeye ve dünyanın geri kalanı için bu kadar görünür vahşet işlemeye istekli mi? Suriye’deki savaşın en kötü günleri, yıllar içinde çatışmaya girdi ve ne yazık ki insanlar daha az dikkat çekiyordu. Bu çatışma sadece üç haftalık, ” diyor.

Antrobus, Putin’in Suriye’de görülen aşırılıklara gitmeye istekli olsaydı, bunun Rusya için çok daha yüksek bir risk teşkil edeceğini, “Ukrayna’nın sahip olduğu ve sağlanmakta olan uçaksavar silahları nedeniyle” ortaya çıkacağına dikkat çekiyor.
Rusya’nın orta-uzun vadesini göz önünde bulundurması gerektiğine dikkat çekiyor: diğer çıkarlar pahasına ekipman ve personel açısından ne kadar kaybetmeye istekliler.
“Kendi savaşçılarını bu kadar tehlikeye sokmak ve bunu yaparken Rus kaynaklarını yakmak, haklı çıkarmak çok zor olacak” diyor.
Ukrayna’nın gökyüzünü kontrol etmek için katlanılabilir ve sürdürülebilir bir kaybın ne olacağı da bilinmiyor.
Londra merkezli Royal United Services Enstitüsü’nde hava gücü ve teknoloji araştırma görevlisi olan Justin Bronk, Rusya’nın “sürdürülemez kayıplar almadan ülkenin çoğu üzerinde anlamlı bir hava üstünlüğü elde edebileceğine” inanmıyor.
“Rus hava kuvvetlerinin bu görevin gerektireceği büyük ölçekli karmaşık hava operasyonlarını gerçekleştirebileceğine dair çok az kanıt var.”
Rusya’nın Ukrayna gökleri için verdiği savaş, bazı açılardan, yerin hangi kısımlarını kontrol ettiğine de bağlı. Terras, “Rusya saldırılarının çoğunu hala Ukrayna dışından başlattığı sürece, Ukrayna’nın devasa hava sahasının ne kadarına gerçekçi bir şekilde hükmedebilecekleri konusunda sınırlı” diyor.
Bu, çoğu durumda Rusya’nın Ukrayna içindeki hedeflere füze saldırıları gerçekleştirmek için Ukrayna sınırlarının dışından bombardıman uçakları fırlatması gerektiği anlamına geliyor.
Terras, Ukrayna kuvvetlerinin şimdiye kadar ülkenin hangi stratejik bölgelerini savunacaklarını seçerken akıllıca davrandığını da ekliyor.

Uçuşa yasak bölge talebi
Bu savaşın ne kadar süreceği konusundaki diğer bilinmeyen, Ukrayna’nın müttefiklerinin, Ukrayna kuvvetlerinin kullanmak üzere eğitildiği silahları gerçekçi bir şekilde sağlamaya ne kadar devam edebilecekleri. McCaul’un CNN’in Çarşamba günü Ukrayna’ya ulaştığını söylediği S-300’ler de dahil olmak üzere gönderilen silahların çoğu Sovyet döneminden ve ne kadar kolay ikmal edilebilecekleri bilinmiyor.
CNN’in daha önce bildirdiğine göre, Ukrayna yıllardır S-300’lere sahip. Slovakya, önceden ülkeye daha fazla malzeme göndermeyi kabul etti. CNN ayrıca daha önce ABD’nin hangi ülkelerin Ukrayna’ya S-300 gönderebileceğini belirlemeye çalıştığını bildirmişti.
NATO, bir NATO-Rusya savaşına sürüklenmek istemediği için Ukrayna’nın üzerinde uçuşa yasak bölge sağlamayacağını birçok kez açıkça belirtti. ABD, NATO üyesi Polonya gibi doğu Avrupa ülkelerini de aynı nedenle silah göndermekten caydırdı.
Polonya başlangıçta tüm MiG-29 savaş uçaklarını ABD Hava Kuvvetleri’nin Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’ne vermeyi teklif etmişti, böylece daha sonra Rusya’ya karşı savaşında Ukrayna’ya sağlanabilecekti.
Pentagon Basın Sözcüsü John Kirby’ye göre, ABD yönetimi bu fikri hızla “savunmasız” olarak nitelendirdi, çünkü jetleri bir ABD ve NATO üssünden Rusya ile Ukrayna konusunda ihtilafa düşen hava sahasına uçurmak tüm NATO ittifakı için ciddi endişeler doğuruyor. .

Ukrayna’nın kendini savunmasını izleyenlerin iyimserliği işte tam bu noktada büyük bir darbeye çarpıyor. ABD ek 800 milyon dolarlık güvenlik yardımı sözü verirken, Batı’nın doğrudan müdahalede tereddüt etmesi işin en zor kısımlarını yalnızca Ukrayna’ya bırakıyor.
“Ukraynalıların kullanmak için eğitildiği daha fazla kara ve hava savunması sağlamalıyız. Sovyet dönemi uçaklarını teslim etmeyi düşünmeliyiz. Avrupa’nın etrafında, Ukrayna’nın kendini savunmak için kullanabileceği mükemmel derecede iyi savaş uçakları var. “diyor Terras.

Batı ittifakının bu tür teçhizatı sağlamada ne kadar ileri gitmeye istekli olduğu siyasete bağlıdır. Ukrayna’nın gökyüzünü ne kadar güvenilir bir şekilde savunabileceği, Batı ittifakının ne kadar ileri gitmek istediğine bağlı olacak. Ve Putin’in maliyetli savaşını ne kadar süre haklı çıkarabileceği, Ukrayna’nın gökyüzünü ne kadar güvenilir bir şekilde savunabileceğine göre belirlenecek.
Ukraynalılar şimdiye kadar Rus saldırısına direnme konusunda dikkate değer bir iş çıkardılar. Ancak çatışma uzadıkça, savunucuların kaderi başkalarının ellerine ve sabrına bırakılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.