Çanakkale Türküsü sözleri Çanakkale Türküsü hikayesi Nedir ?

Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale cephesinde kazanılan zaferin 107. yıl dönümü olup, şehitlerimiz ülke genelinde büyük bir gururla anılmaktadır. Çanakkale Türküsü her yıl olduğu gibi bu yıl da 18 Mart törenlerine damgasını vurdu. Dinleyenleri hüzünlendiren bu türkünün sözleri sıkça aranır.

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ SÖZLERİ

Çanakkale içinde aynalı çarşı

Ana ben gidiyom düşmana karşı, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde bir uzun selvi

Kimimiz nişanlı, kimimiz evli, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde bir kırık testi

Analar babalar ümidi kesti, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale üstünü duman bürüdü

On üçüncü fırka harbe yürüdü, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale elinde toplar kuruldu

Vay bizim uşaklar orda vuruldu, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale türküleri bir mektuptan alınmıştır. Bu mektupta Emrullah Nutku’nun “Çanakkale’nin Şanlı Tarihine Bir Bakış” ismi geçmektedir. Mektubun yazarı Emrullah Nutku’nun Seyfullah’ıdır. 1903 doğumlu Seyfullah, savaştan önce Çanakkale Sultanisi adlı lisesinde birinci sınıf öğrencisiydi. 29 Eylül 1914’te Seyfullah’ın girişinde Çanakkale’den bir mektupla annesine seslenir.

“Sevgili anneciğim,

İki yıl arayla. bu hayat artık bitiyor. Geri döndüğün için çok mutluyum.

Okulumuz artık bizi hastaneler için İstanbul’a gönderecek. Öğretmenlerimizin çoğu askere gidiyor, kardeşlerimiz gönüllü olarak askere gidecek. Türkçe öğretmenimiz bugün derse geldi ama fazla kalmadı ve bizimle vedalaştı. Giderken bize hizmetinin hizmetinden daha kutsal olduğunu söyledi. Kısa bir süre önce askerler sokaklardan başladı. Anne Çanakkale Çarşısı’nda düşmana gidiyorum şarkısıyla tanışır. Kimisi sırtına biner, kimisi deveye biner. En iyi arabalar ve yerler onları hayata geçirir. Savaşacaklarını söylediler. İngiliz ve Fransız gemilerinin boğazdan geçtiğini duyduk. Buraya gemiler çarptı, İstanbul’a yapacaklarımız yüzünden onları göremeyeceğim. Görmek istiyorum. Dersin sonunda görüşürüz.

Annemin ve babamın ellerini öpüyorum, kardeşime selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.