Ukrayna’daki Savaş Avrupa Yazılım Geliştirme Pazarına Zarar Veriyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin istenmeyen bir sonucu, önümüzdeki yıllarda tedarik zincirini ve yazılım inovasyonunu etkileyecek teknik yetenek kaybıdır.

300.000’den fazla teknoloji uzmanıyla Ukrayna, Avrupa’nın en büyük geliştirici topluluklarından birine sahiptir. Bölge, Doğu Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak bilinir.

Rus işgalinden önce ülke, Avrupalı ​​müşteriler için ve potansiyel olarak başka yerlerdeki yakın shoring hizmetlerinde yazılım geliştirmede önemli bir oyuncuydu. Gartner, bir milyondan fazla BT uzmanının Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya’da çalıştığını ve dörtte birinin (250.000) danışmanlık veya dış kaynak firmalarında çalıştığını tahmin ediyor.

“Avrupa geliştirici iş gücünün yüzde 10-15’inin bir gecede ortadan kaybolduğunu hayal edin. Agmis CEO’su Saulius Kaukenas TechNewsWorld’e verdiği demeçte, Avrupa’da şu anda eksik kaynakları hızla doldurmak ve iş sürekliliğini sağlamak isteyen müşterilerle birlikte bir geliştirici pazar krizi yaşıyoruz.

Baltık ülkelerinde bir yazılım geliştiricisi olan Agmis, dünya çapındaki müşteriler için akıllı çözümler üretiyor. Şirketin ürün bölümü, perakende, endüstriyel ve havacılık teşhis uygulamaları için yapay zeka ve bilgisayarla görme uygulamaları geliştiriyor.

Agmis grubunun diğer bir parçası olan Bluelark, Baltık ülkelerindeki ilk sertifikalı Salesforce ortağıdır. Agmis, 100’den fazla yüksek vasıflı uzman istihdam etmektedir; çözümleri dört kıtada 30’dan fazla ülkede kullanılmaktadır.
Alışılmadık Koşullar

Ukrayna’daki teknoloji ekosistemi, çalışanların ülkenin batı kısmına taşınmasıyla birlikte bir mücbir sebep için hazırlanıyordu. Kaukenas’a göre, bu plan kilit personelin yurt dışına taşınmasını veya diğer ülkelerdeki ofislerdeki kapasitelerin genişletilmesini öngörüyordu.

“Mücbir sebep” (Fransızcada “üstün kuvvet”) maddesi, kontrolleri dışında belirli koşullar ortaya çıktığında tarafları sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmekten kurtaran bir sözleşme hükmüdür. Performans tavsiye edilemez, ticari olarak uygulanamaz, yasa dışı veya imkansız olduğunda geçerlidir.

Ancak, sivil altyapının barbarca hedef alınmasına ve işgalci Rus birlikleri tarafından yürütülen bir insani felakete hiçbir şey hazırlanamazdı.

“Hava saldırısı sirenleri arasında kod dağıtan veya ülkelerini savunmak için aktif askerlik hizmetine giren geliştiricilerin hikayelerini duyuyoruz. Bu gerçekten kahramanca ve sadece Ukrayna halkının direncini gösteriyor” dedi Kaukenas.
Teknik Yetenek Merkezi

Kaukenas, Ukrayna’nın küresel yazılım geliştirme pazarında ağırlığının üzerinde yumruk attığını da sözlerine ekledi. Ülke, nitelikli bir teknoloji işgücüne ev sahipliği yapıyordu.

“Mevcut kriz, kaç küresel şirketin kalkınma üslerinden biri olarak Ukrayna’ya güvendiğini açıkça ortaya koydu. Bu krizin geçici olduğuna ve teknoloji endüstrisinin savaş bittikten sonra Ukrayna’yı yeniden inşa etmenin temel direklerinden biri olacağına şüphem yok” dedi.

Belarus, geliştirici kaynak bulma ekosisteminde de önemli bir oyuncuydu. Ancak pazarın alt uç, düşük maliyetli kısmında rekabet etti. Agmis CEO’su, Ukraynalı şirketler geçici zorluklarla karşı karşıya kalırken, Belarus teknoloji ekosistemi sorunlarının daha kalıcı olduğunu ekledi.

Üç milyondan fazla insan şimdiden Ukrayna’yı terk etti ve milyonlarca ülke içinde yerinden oldu. Litvanya, Ukraynalı mültecilerin ülkede çalışması için basitleştirilmiş süreçler başlattı.

Kaukenas’a göre, Litvanya’nın teknoloji topluluğu da savaş sırasında aileleri desteklemek için geçici veya kalıcı çalışma düzenlemeleri sunmak için hızlandı.

Teknoloji Acı Çekiyor

CEO, Avrupa’da yeni bir dijital demir perdenin kurulduğunu görüyor. Belarus’a uygulanan mevcut ekonomik yaptırımlar daha az şiddetli olmakla birlikte, askeri bir saldırgana yönelik küresel ahlaki görünümü göstermektedir.

Kaukenas, “kültürel bir geri tepme, fikri mülkiyetin korunmasına ilişkin korkular ve genel hukukun üstünlüğü, Batılı şirketlerin kalkınma merkezi olarak Belarus’tan çıkma nedenlerinden sadece birkaçı” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.